کد خبر: 5021 |
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۱ |
پ

پایگاه خبر سیاسی ایران: محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در برنامه میزگرد فرهنگی شبکه دو سیما به تبیین برنامه‌های فرهنگی دولت خود پس از پیروزی در انتخابات پرداخت.

به گزارش پایگاه خبر سیاسی ایران به  نقل از باشگاه خبرنگاران جوان صدیقه سادات حجازی و مصطفی غفاری، مشاوران قالیباف نیز در این میزگرد پاسخگوی سوالات کارشناسان بودند.

قالیباف در ابتدای این میزگرد اظهار کرد: موضوع فرهنگ از موضوعات مهم جامعه است. دولت چهاردم را به عناون دولت خدمت و پیشرفت انتخاب کردیم. وقتی حرف از خدمت و پیشرفت می‌زنیم هم‌کنشی با مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد. پیشرفت بر فرهنگ اثرگذار است. فرهنگ بر پیشرفت و خدمت اثرگذار است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بدون اینکه به اولویت‌های فرهنگی نپردازیم نمی‌توانیم به پیشرفت برسانیم و کارهایمان را به سرانجام برسانیم. رهبر انقلاب بدون شک برگزیده ترین شخصیت فرهنگی ما است. ۱۰ سال بر مسائل اقتصادی تاکید داشتند، چون مسائل اقتصادی بر مسائل فرهنگی تاثیر می‌گذارد. ما وقتی از پیشرفت حرف میزنیم حرف از فرهنگ کار، تولید و سرمایه گذاری و جهادی می‌زینم.

وی ادامه داد: در دوران کرونا حرف از مواسات و همدلی می‌زدیم. وقتی مردم به میدان می‌آیند و مواسات و همدلی را به نمایش می‌گذارند روزانه ۷۰۰ نفر که از دنیا می‌رفتند ظرف سه ماه تعداد آنها تک رقمی می شود.
قالیباف افزود: وقتی کشوری رقم تورم بالا دارد شرایط به گونه ای می شود که خانواده ها و مردم نمی توانند اخلاق را آن طور که باید رعایت کنند، لذا در ادامه بحث خواهم کرد نقش فرهنگ در دولت ما نقش بسیار کلیدی و برهم‌کنش با مسائل اقتصادی دارد،

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: بدون شک بر این باور هستیم موضوع زن و خانواده مهمترین موضوع در عرصه فرهنگ است. زن را به عنوان پایه و سلول خانواده می‌شناسیم. زن را به عنوان مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه می دانیم. فرهنگ، زنانه‌ترین عنصر جامعه است.
ویژگی‌ آقای قالیباف این است که کار را تمام می‌کند
حجازی در ادامه این برنامه گفت: به عنوان یک کنشگر حوزه زنان یکی از وظایف خود را رصد مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حوزه زنان و خانواده می‌دانم. در رصدی که انجام می دهیم تلاش داریم که سیاستهای بالادست تدوین شود، اما چقدر در عرضه برنامه خود را نشان می‌دهد مقوله دیگری است که وظیفه رصدی ما آن را تعیین کند.

وی ادامه داد: در طی بیش از ۱۵ سالی که در این حوزه فعال بودم یکی از جاهایی که ما از اقداماتشان بهره برداری کردم بین زنان ایران و سایر کشورها بود. اتفاقاتی که در شهر تهران و مدیریت قالیباف خ داد. فضاهای زیادی باز شد و گروه‌هایی که به کشور می‌آمدند تصوری که از حضور اجتماعی زنان داشتند و وقتی که بازمی‌گشتند نظرشان عوض می‌شد.

مشاور قالیباف بیان کرد: یکی از نظرات و گفتمان‌ها را که به طرف غیرایرانی نشان دادیم خدماتی بود که در زمان آقای قالیباف در پلیس رخ داد و آن حضور پلیس زن و دانشگاه پلیس زن بود که ریاستش هم با زنان بود. این باعث شد در تعاملات جامعه خود مصادیق را به جامعه خود ارائه دهیم.

حجازی گفت: در زمان شهرداری یکی از بهره برداران جدی خدماتی بود که برای زنان فراهم شد. بهره‌برداری نه برای خودم بلکه در محیط کار. وقتی خارجی‌ها می‌آمدند می‌دیدند که مراکز خاص برای بانوان ایجاد شده بود یا مدل پارک‌هایی که برای بانوان تاسیس شده حالت خانواده محور داشت.

او ادامه داد: آن موارد برای بیان تئوری ما به مخاطبانمان کمک می‌کرد. همکاری نزدیک با قالیباف نداشتم، اما در حوزه رصد بودم. یکی از جاهایی که می‌شود ادعا کرد سیاست را به حوزه برنامه برای زنان تبدیل کرد جایی بود که آقای قالیباف بود و مدیریت کرد.

مشاور قالیباف اظهار کرد: در مجلس هم اتفاقات خوبی افتاد و کارهای نیمه تمام انجام شد. یکی از ویژگی‌های آقای قالیباف این است که کار را تمام می‌کند.

قالیباف تا حالا دست به تخریب کسی نزده است
غفاری دیگر مشاور قالیباف نیز اظهار کرد: من یک معلم در دانشگاه هستم. فرزندان شما در دانشگاه از من درباره شخصیت و عملکرد فرهنگی آقای قالیباف سوال می‌کنند. بخشی از سوالات پرتکرار مردم را پاسخ می‌دهم. در جامعه کنشگرانی داریم که صاحب فکر و ایده در زمینه فرهنگ هستند و شاید کمتر برخوردیم به مدیرانی که فهم درستی از پیچیدگی‌های فرهنگی داشته باشند که بتواند ایده نادرست را تشخیص دهند و ایده‌های خوب فرهنگی را عملی کنند.

وی ادامه داد: کمتر مدیری را دیدم که شرایطی مثل ایشان در عملیاتی کردن ایده‌ها و تمام کردن کار داشته باشند. در شرایط اجتماعی و فرهنگی ما در شکاف‌های اجتماعی مسئولیت داریم و رئیس جمهور بیش از همه مسئولیت دارد. کسی که با رای مردم این سمت را می‌گیرد کارنامه اش باید نشان دهد که به دنبال ترمیم شکافهاست و شکاف‌ها را تشدید نمی‌دهد.

مشاور قالیباف افزود: زمانی که کشور در سال ۱۴۰۱ در اغتشاش بود، آقای قالیباف با کنشگران حوزه، دانشگاه و دانش آموزان جلساتی را برگزار و گوش کرد اقشار مختلف مردم ایران چه می‌گویند. حکمرانی که گوشش باز باشد و به تکثر فرهنگی و اجتماعی گوش کند حضورش در ریاست جمهوری مغتنم است. بدون رودربایستی آقای قالیباف در فعالیتهای سیاسی تخریب می شود، اما ایشان تا حالا دست به تخریب کسی نزده است.

غفاری ادامه داد: در دو مورد تاکیدات آقای قالیباف را دیدم که درباره آن دغدغه دارند این است اگر نگران ایران آینده هستیم در دو زمینه نیاز به سرمایه گذاری داریم؛ یکی خانواده است که بالاترین سرمایه اجتماعی است و بیشترین فشار بر روی آن است. طبیعتا برداشتن بار از روی خانوار پیشران جامعه است.

وی گفت: جای دیگر نظام پرورشی ما است. نیاز داریم یک نظام آموزشی مردمی و ملی داشته باشیم که کیفیت آموزش را برای فرزندان برابر کند. کارنامه قالیباف نشان می‌دهد قرین به صحت است.

یاوری کارشناس فرهنگی در ادامه برنامه اظهار کرد: آموزش و پرورش نیروی انسانی کافی ندارد و بهره وری پایین دارد. فناوری‌های آموزشی و فناوری‌های نوین، زیرساخت‌های ناکارآمد و سهم بسیار پایین بودجه از جی دی پی و بودجه عمومی کشور از مشکلاتی آن است که در سند آموزش و پرورش قابل توجیه نیست. سوال من این است، چگونه باید حرکت کرد تا نظام آموزش و پرورش شکوفا شود؟

معیشت معلم مهم است
قالیباف پاسخ داد: یکی از جاهایی که نشست استماع با دانش آموزان برگزار کردیم با دانش اموزان مدرسه علامه حلی بود. در آموزش و پرورش باید مدیریت قوی و ثبات مدیریتی داشته باشیم. در بیست سال گذشته چندین وزیر و سرپرست در این وزارتخانه داشتیم. سلسله مراتب در آموزش و پرورش مشکلات جدی دارد. آموزش پرورش برای تحول دو عنصر بیشتر ندارد و آن معلم و مدرسه است. حتما معیشت معلم مهم است، اما مهمتر از معیشت منزلت آنهاست.

وی ادامه داد: ما در دولتی که مدنظر داریم مدیریت قوی، ثبات و هوشمندسازی را انجام می‌دهیم. سیستم شاد بروکراسی را از میان برداشته اما بلافاصله بعد از اتمام کرونا این برنامه را کنار گذاشتیم.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: فکر می‌کنم این موضوع اهمیت زیادی دارد و ما در آموزش و پرورش آن قدری که به ذهن دانش آموزان فشار می‌آوریم به حوزه تربیت و اوقات فراغت و مهارت آموزی کم توجه هستیم.

قالیباف بیان کرد: در دولت چهاردهم ان‌شالله این موضوع در اولویت قرار می‌گیرد و این امر یک شعار نیست و به‌طور روشن در برنامه هفتم ما چندین ماده خاص تحولات آموزش و پروش دیده ایم و ماده ۸۷، ۸۸، ۸۹ و ۹۰ به این امر اختصاص دارد و بیش از شانزده الی هفده حکم آورده شده و همه آنها این نکات را بیان می‌کند و ما سعی کردیم که با نخبگان صحبت کنیم چرا که مهمترین موضوع در آموزش پرورش بهره‌وری است که دو رکن مدیریت و علم را دارا است.

وی افزود: برنامه هفتم سند قانونی است، اما اگر رئیس جمهور آینده قوی نباشد این قانون به اندازه برگ کاغذی ارزش نخواهد داشت و مثل این می‌ماند که یک نفر گواهینامه را می‌گیرد، اما رانندگی بلد نیست لذا قانون برنامه هفتم باید با مدیر قوی قابلیت انجام پیدا می‌کند.

واکنش قالیباف به دستگیری دو فعال رسانه‌ای
حسین انتظامی کارشناس فرهنگی در این میزگرد گفت: واقعیت این است که ما فضای رسانه‌ای را به فضای رسانه‌ای خارج باخته ایم. ماده ۴ قانون مطبوعات می‌گوید که هیچ مقام دولتی و غیردولتی نمی‌تواند به رسانه‌ها بابت انتشار یا عدم انتشار اخبار فشار بیاورد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مختلف به رسانه‌ها می‌گویند که چه بنویسند که این امر باعث انفعال آن‌ها شده است. آقای قالیباف شما در سه سال گدشته برای کاهش فشار بر روی رسانه‌ها چه کرده‌اید و برنامه شما در آینده چیست ؟

انتظامی تصریح کرد: دو تن از فعالان رسانه‌ای در زمان آغاز تبلیغات دستگیر شدند که گفته می‌شد به دلیل شکایت شماست بازداشت شدند، اما بعد مشخص شد نه. برنامه شما برای آزادی آنان چیست؟

قالیباف در پاسخ به انتظامی گفت: بدون شک آزادی رسانه به‌عنوان نمایندگی افکار عمومی است که می‌توانند نظارت کنند و پیشرفت جامعه و نقد مردم وظیفه آنهاست و باید آزادانه عمل کنند.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبر سیاسی ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید