کد خبر: 5130 |
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰:۰۱ |
پ

پایگاه خبر سیاسی ایران: محمدباقر قالیباف با حضور در برنامه «میزگرد اقتصادی» شبکه یک رسانه ملی دیدگاه‌ها، راهبردها و برنامه‌های خود را در حوزه اقتصادی تشریح کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اصلاحات اقتصادی را ضروری دانست و گفت: همه خانواده‌های ایرانی به ویژه کارمندان و کارگران که حقوق ثابت دارند، احساس می‌کنند دخل و خرج زندگی‌شان با هم نمی‌خواند.

محمدباقر قالیباف نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شامگاه جمعه – ۲۵ خردادماه – از ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه با حضور در برنامه «میزگرد اقتصادی» شبکه یک سیما، دیدگاه‌ها، راهبردها و برنامه‌های خود را در حوزه اقتصادی تشریح کرد.

در این نشست مجید شاکری و سید امیرسیاح به عنوان مشاوران محمدباقر قالیباف و حسین حسین زاده بحرینی، داود دانش جعفری و یحیی آل اسحاق در مقام کارشناسان سوال‌کننده از این نامزد انتخابات ریاست جمهوری حضور داشتند.

قالیباف در سخنان ابتدای این برنامه با تحلیل شرایط اقتصادی کشور، اظهار داشت: امروز همه خانواده‌های ایرانی به ویژه کارمندان و کارگران که حقوق ثابت دارند، احساس می‌کنند دخل و خرجشان با هم نمی‌خواند، باید اصلاحات اقتصادی انجام دهیم برخی ریشه در مسائل داخلی و برخی هم مانند تحریم ها ریشه در خارج است که نقشه دشمنان است.

قالیباف در این میزگرد اظهار داشت: انقلاب اسلامی افتخارات بزرگی هم آفریده است. بدون شک ما در زمینه‌های دفاعی، در حوزه علم و دانش و تحقیق در حوزه مسائل گفتمانی، فرهنگی، قدرت نرم و در حوزه مردم سالاری دینی اینکه مردم ما برای خود تعیین تکلیف می‌کنند رسیده ایم و پیشرفت داشته ایم.

وی افزود:ولی هرگز نباید از چالش‌های خودمان هم فاصله بگیریم. مخصوصاً در این دهه اخیر که رشد اقتاصدی کشور کمتر از ۱ درصد بوده است این در حالی است که رشد نقدینگی ۲۶ برابر شده  است. خروجی این صحبت ها یعنی چی؟ یعنی این که امروز همه خانواده‌های ایرانی حس می‌کنند که دخل و خرجشان با هم نمی‌خواند. حتی به ویژه  آن دسته از خانوارهایی که درآمد ثابت دارند مانند: کارگران، کارمندان و بازنشستگان صندوق کشوری، لشکری و تامین اجتماعی که این‌ موارد مشکلات جدی کشور است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اکنون خانواده ها برای اینکه زندگیشان بگذرد مجبور هستند سلامت، معیشت، آموزش و اوقات فراغت را از دست بدهند.

قالیباف تصریح کرد: در پارس جنوبی ما با افت فشاری مواجه هستیم و طبق پیش بینی ها در سال ۱۴۲۰ تقریباً می‌توانیم بگوییم در پارس جنوبی ما دیگر دسترسی کامل و استخراجی که امروز  انجام می دهیم نداریم و برای اینکه بتوانیم گاز مورد نیاز را وارد کنیم که برای آن باید ۳۱ میلیارد دلار پرداخت کنیم. تاکید می کنم با این وضعیت دیگر زمان آزمون خطا در اقتصاد کشور وجود ندارد و اینکه نمی توان جایگاه مدیریت کشور را به کسی داد که نمی تواند به خوبی اداره کند؛ زیرا اکنون نیازمند یک مدیریت قوی هستیم.

وی با بیان اینکه مهار تورم و رشد اقتصادی رسیدن به نقطه مطلوب کشور است، تصریح کرد: مدیریت کشور را نمی‌شود در سطح عالی اجرایی به کسی داد که نتواند این را مدیریت کند. و مدیریت قوی اساس کار است.

وی افزود: نباید یک رئیس دولت بیاید که بخواهند ایده‌های خودش را تمرین کند. رئیس دولت باید تجربیات و کارنامه لازم را داشته باشد. باید اقتدار لازم و برای اجماع‌سازی و تصمیم‌گیری در شرایط سخت را داشته باشد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اجرای قوی مهمترین نکته‌ای است که باید عملیاتی شود. در زیرساخت‌ها، پیشرفت‌ها، تولید چه اتفاقاتی می‌افتد و آثارش در سفره مردم است.

قالیباف ادامه داد: بخشی از اصلاحات ما ریشه در مسائل داخلی و برخی در حوزه مسائل خارجی است. حتما بخشی از آن را دشمنان را طراحی کردند که فشار اقتصادی و تحریم است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بی‌تدبری و ناکارآمدی اول از همه ریشه اصلی فساد و حیف کردن سرمایه ماست، تاکید کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب دو کار باید انجام دهیم مهار تورم و دوم رشد اقتصادی است.

وی با بیان اینکه، جهش اقتصادی در مجلس انقلابی در حد توان انجام شد، گفت: برای یک جهش اقتصادی از جهت قانون دائمی در مجلس یازدهم و مجلس انقلابی همه اصلاحات در حد توان انجام شد.

قالیباف ادامه داد: امروز مشکلی در قوانین و اصلاح قوانین نداریم و برنامه هفتم آماده شده است. ما شش برنامه داشتیم که زیر ۳۰ درصد اجرا شده است.

وی بیان داشت: قانون اگر دقیق نوشته شود و اگر اجرای ما امروز برای سرمایه‌گذاری به اندازه صادرات نفت و گاز که بیش از آن داریم در داخل از بین می‌رود و این سرمایه را از دست می‌دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: همین مقاومت‌های سختی که در دستگاه‌ها هستند باید شکسته و تحقق پیدا کند و گرنه ریال را به ارز و طلا می‌کنند و در صندوق‌های بانکی حبس می‌کنند.

قالیباف تصریح کرد: ما نمی‌توانیم ریسک، آزمون و خطا کنیم و چنین فرصتی را نداریم. امیدوارم به بنده اعتماد شود و معتقدم این تحول را ایجاد می‌کنم.

وی با بیان اینکه در قرارگاه سازندگی مهمترین پروژه‌ها را مدیریت و دنبال کردیم، گفت: یک مدیر قوی و آگاه و مسلط بر امورات این کارها را انجام می‌دهد. ضمانت عملکرد بنده است در گذشته من در هر بخشی بعد از دوران دفاع مقدس در قرارگاه سازندگی مهمترین پروژه‌ها را مدیریت و دنبال کردیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: تحول عظیم در هوا و فضا در علم، بخش عملیاتی و مهندسی ساختمان آن را می‌بینید.

قالیباف افزود: در پلیس سهم ما از بودجه دولت ۳.۲ درصد در بودجه عمومی بوده است زمانی که خداحافظی کردم ۲ دهم درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: من حرفی  می‌زنم که اقدام کردم ضمانت عملکرد گذشته بنده است. در شهرداری امروز شما نگاه کنید میزان بودجه عمومی در زیرساختها و توسعه و در هزینه جاری است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در ۲۰ سال قبل در نیروی پلیس همین سکوها و پلتفورم‌ها شکل گرفت ۱۱۰ یک تلفن نیست یک سیستم است. من همیشه می‌گویم هوشمند‌سازی، شفاف سازی و مردمی سازی سه قوه هستند قوه چهارم دیوان سالاری است.

قالیباف با بیان اینکه بی‌عرضگی دولت را نباید از جیب مردم برداریم، گفت: وقتی که ما به جایی که مردم را در اقتصاد مداخله بدهیم مداخله در زندگی و اقتصاد مردم انجام می‌دهیم.

وی افزود: سهم دولت در ایرانخودرو ۷ درصد و  در سایپا ۱۷ درصد است، ولی برای همه هیئت مدیره تصمیم می‌گیرد و مدیرعامل می‌گذارد و قیمت خودروها را دستوری می‌کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: خودرویی می‌دهد در تراز کشورهای همسایه بین ۳ تا ۴ برابر در قیمت گران‌تر است و در تعداد و تیراژ هم کمتر است.

قالیباف تاکید کرد: در مصرف سوخت نیسان آبی تحویل می‌دهد با صدی ۱۲ بعد اینجا حرف می‌زنیم ما باید بنزین را به قیمت فوب خلیج‌فارس بدهیم. ماشین‌های منطقه که سوار می‌شوند صدی ۴ مصرف می‌کنند شما صدی ۹ مصرف می‌کنید. بی‌عرضگی دولت را نباید از جیب مردم برداریم.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبر سیاسی ایران در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید